REWALORYZACJA
TERENÓW ZIELENI W ŚWIDNICY

Zadanie nr 1: Rewaloryzacja Parku Centralnego w Świdnicy

Google Analytics

wywołujemy skrypt z serwerów Google, który pozwala na tworzenie statystyk odwiedzin; prezentowane tam dane są poddane anonimizacji,

System zarządzania zawartością strony

zapamiętywane są ostatnio odwiedzane zakładki na niektórych podstronach; po powrocie na stronę otwierana jest ostatnio czytana zakładka.

W przeglądarce Mozilla Firefox

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje" i w nich zakładkę "Prywatność".

Przeglądarka daje Ci możliwość zaznaczenia, że nie chcesz być śledzony w ogóle albo usunięcia pojedynczych ciasteczek poszczególnych witryn.

W przeglądarce Microsoft Internet Explorer

W menu "Narzędzia" wybierz "Opcje internetowe" i w nich zakładkę "Prywatność".

Suwakiem możesz regulować ogólny poziom prywatności albo przyciskiem "Witryny" zarządzać ustawieniami poszczególnych serwisów internetowych.

W przeglądarce Google Chrome

W przeglądarce Opera

Przyciskiem "Opera" w lewym górnym rogu otwórz menu i wybierz w nim "Ustawienia" i dalej "Wyczyść historię przeglądania...".

W przeglądarce Apple Safari

W telefonach komórkowych, tabletach i innych urządzeniach mobilnych

Każdy model telefonu może tę funkcję obsługiwać w inny sposób. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z opcjami prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia mobilnego.

Całość założenia oparta jest na regularnym układzie części centralnej z lat 70-tych, który przekształcony zostanie w Salon Ogrodowy typu promenadowego z parterami haftowymi i  różankami.

Tu pojawią się rzędy magnolii kwitnących wczesną wiosną, podsadzonych patchworkowym układem krzewów, bylin i traw rabatowych. Wnętrze układu zajmować będzie zielona płaszczyzna trawnika dywanowego, dodatkowo podkreślona różanymi bordiurami i regularnymi kulistymi drzewami.

Dotychczasowe trawniki parkowe przebudowane zostaną na dywanowe, o intensywnej pielęgnacji, a przerośnięte robinie kuliste wymienione zostaną na wiśnie osobliwe odm. Umbraculifera (Prunus eminens ‘Umbraculifera’). Ta wyjątkowo dekoracyjna część parku będzie stanowiła szkielet całego układu kompozycyjnego.

Ten regularny układ uplastyczniony zostanie bardziej naturalistycznymi nasadzeniami biegnącymi wzdłuż obrzeży części centralnej. Głównym obiektem tej części parku będzie fontanna.

Za tym regularnym układem, otworzy się część krajobrazowo – naturalistyczna z malowniczymi stawami, ozdobnymi mostkami z brzegami wyścielonymi punktowo bogatym podszytem roślinnym.

Takie odwzorowanie przyrody ma na celu wprowadzenie natury w centrum tak zindustrializowanej miejskiej przestrzeni. Nazywa się to wciągnięciem przyrody do miasta. Już nie trzeba wsiadać w autobus i wyjeżdżać za miasto, teraz przyroda weszła do centrum miasta, poprzez stworzenie jej odpowiednich warunków wewnątrz terenów zurbanizowanych.

To tu w sercu miasta, będzie można wsiąść do niewielkich gondoli i wśród śpiewu ptaków, zapachu kwiatów, szumu fontann i powiewu wiatru, przenieść się w świat przyrody.